Jak pielęgnować biżuterię?

Biżuteria to mały dodatek, dzięki któremu zyskujemy na atrakcyjności. Warto więc sprawić, by jej wyjątkowe walory zachować jak najdłużej. Jak dbać o biżuterię? Jak i przed czym ją chronić oraz dlaczego należy pielęgnować oddzielnie złoto, srebro czy szlachetne kamienie?

Biżuteria to delikatny element kobiecej stylizacji, wymaga więc także delikatnego podejścia. Z uwagą, z troską, z uczuciem. Przechowując ją w odpowiednich warunkach, sprawisz, że pozostanie piękna i wartościowa dla pokoleń. Przechowywanie jednak to odrębny temat, jak natomiast troszczyć się o biżuterię na co dzień?

Unikaj wody

Choć człowiek potrzebuje wody do życia, to biżuteria za nią nie przepada. Kontakt z wodą niekorzystnie wpływa na kruszce, z których jest wykonana. Mogą stracić wtedy połysk i zmienić barwę. Dlatego najlepiej zdejmuj pierścionki do mycia naczyń, dodatkowo bransoletki i łańcuszki do kąpieli, nawet w wodzie morskiej.

Chroń przed chemią

Chemia nie jest niczym zdrowym również dla biżuterii. Substancje chemiczne mogą uszkadzać i odbarwiać metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy platyna, a także powodować rozwarstwienie kamieni naturalnych, użytych w biżuterii. Niebezpieczny jest więc kontakt błyskotek z detergentami, ale również z kosmetykami. Perfum czy lakieru do włosów lepiej więc użyć przed założeniem biżuterii lub zachować ostrożność przy rozpylaniu.

Zdejmij do sportu

Wybierając się na basen zostaw biżuterię w domu w bezpiecznym przeznaczonym do tego miejscu, głównie ze względu na chlor zawarty w wodzie. Ale nie tylko dlatego. Zdejmuj biżuterię najlepiej do każdej aktywności. W trakcie wykonywania ćwiczeń możesz biżuterią o coś zahaczyć i w ten sposób ją zniszczyć lub nawet zgubić. Zwłaszcza łańcuszki i bransoletki są delikatne i można je zerwać. Na siłowni więc bez biżuterii będzie wygodniej. Poza tym biżuteria, szczególnie ta srebrna i złota, nie lubi kontaktu z potem.

Eksponuj, kiedy trzeba

Biżuteria jest po to, by cieszyć oko patrzących. Pozwala się czuć bardziej atrakcyjną i przykuć uwagę innych na ciebie. Ale kiedy wypełni swoje zadanie, daj jej odpocząć. Codzienną biżuterię zdejmuj po powrocie do domu, tę okazjonalną również zaraz po zakończeniu imprezy. Odkładaj biżuterię w bezpieczne miejsca i chroń przed uszkodzeniami i zabrudzeniem. Dzięki temu, kiedy tylko zapragniesz, będzie gotowa, by błyszczeć razem z Tobą.

Czyść co jakiś czas

Pielęgnacja to nie tylko odpowiednie przechowywanie i codzienna dbałość o prawidłowe użytkowanie. Raz na jakiś czas, ale regularnie, błyszczącym dodatkom przyda się czyszczenie. Brud, kurz, tłuszcz, bakterie zawarte w powietrzu, a także inne czynniki powodują, że biżuteria niszczeje lub nie wygląda dobrze. Ale jak należy czyścić biżuterię? Istotne jest to, aby robić to w bardzo delikatny sposób. Samodzielnie, np. przy użyciu sody lub pasty do zębów w przypadku srebra i złota, przy użyciu ciepłej wody i mydła w przypadku biżuterii sztucznej. Warto także sięgnąć po profesjonalne środki do czyszczenia, np. ściereczki do polerowania na sucho lub chusteczki nasączone środkiem doskonale usuwającym wszelki osad oraz środkiem nabłyszczającym. Są także specjalne płyny. Pamiętaj, aby nie czyścić razem wszystkich metali szlachetnych. Środki do pielęgnacji przeznaczone są do różnego rodzaju biżuterii, także tej z kamieniami. Jeśli nie chcesz robić tego sama, możesz oddać swoje cenne błyskotki do czyszczenia u jubilera.

 

Tekst: Izabela Sałamacha

0

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Koszyk

loader