Jak przechowywać biżuterię?

Masz swój ulubiony drobiazg, a może to już zestaw lub całe kolekcje klejnotów?
Z pewnością chciałabyś, aby Twoja biżuteria pozostała piękna na zawsze i dodawała Ci elegancji czy uroku, kiedy tylko zapragniesz mieć ją na sobie. Jak więc o dbać o biżuterię? Gdzie ją trzymać? Jakie miejsce będzie odpowiednie do przechowywania biżuterii? Szuflada, ozdobne pudełko, a może chciałabyś wyeksponować swoje błyskotki nie tylko na sobie,
ale zależy Ci, żeby przyciągały oko na półkę w Twoim pokoju? Sprawdź, jakie propozycje są bezpieczne dla Twojej biżuterii.

Na co dzień korzystaj ze stojaków

Jakie rozwiązanie będzie idealne do przechowywania biżuterii noszonej codziennie?
Z pewnością stojak, bo pozwoli Ci sięgnąć po niezbędne elementy Twojej garderoby zaraz po przebudzeniu. Dostępne są różne formy stojaków, na pojedyncze pierścionki czy naszyjniki po bardziej złożone drzewka, umożliwiające przechowywanie różnych rodzajów biżuterii. Można je sobie dobrać tak, by pasowały do wnętrza i stanowiły dodatkowo element dekoratorski na szafce nocnej, toaletce czy wiszącej półce. Jeśli nie przepadasz za wymyślnymi kształtami i cenisz prostotę to alternatywą będzie tacka lub organizer przechowywany np. w szufladzie. Taki organizer możesz sobie także zrobić sama, wykorzystując dostępne w domu pojemniki, pudełeczka, miseczki czy nawet filiżanki.

Na wyjątkowe okazje zajrzyj do pudełka

Rzadziej noszona biżuteria, jednocześnie ta najbardziej elegancka i wartościowa jest noszona od tzw. święta. Zadbajmy więc o nią tak, żeby służyła nam przez lata. Chrońmy od kurzu, wilgoci i światła. W jaki sposób zatem przechowywać okazjonalną biżuterię? Trzymajmy ją raczej w zaciemnieniu, zwłaszcza srebro. Ten rodzaj biżuterii jest najbardziej wymagający. Pod wpływem powietrza biżuteria srebrna utlenia się, przez co czernieje i traci połysk. Jest to proces naturalny, jednak warto o tym wiedzieć, żeby przechowywać srebro odpowiednio.

Biżuteria złota jest bardziej odporna na zniszczenia, im wyższa próba, tym złoto jest bardziej trwałe i wytrzymałe. Niższe próby bez właściwych warunków przechowywania będą zachowywać się podobnie jak srebro i z czasem pojawi się nieestetyczny nalot.
W celu utrzymania takiej biżuteriiw dobrym stanie sprawdzą się pudełka oraz wielopoziomowe szkatułki, wyścielone miękkim materiałem. Najlepiej te wykonane z drewna. Układając w nich poszczególne elementy biżuterii uważajmy na to, aby nie stykały się, nie rysowały i nie plątały, zwłaszcza naszyjnikii łańcuszki. Drogocenne kamienie i cyrkonie muszą mieć przestrzeń i nie haczyć o inne błyskotki. Nie trzymajmy jednak wszystkiego w jednej przegródce, wykorzystajmy zaplanowane przez projektantów rożnego rodzaju szufladki w puzderkach.

W dobrym organizerze czy szkatułce znajdziesz miejsce na pierścionki i na zegarki, poduszeczki do kolczyków oraz specjalną podłużną przestrzeń na naszyjniki czy łańcuszki, a nawet przegrodę lub kieszonkę na bransoletki.

Korzystaj z woreczków zawsze i wszędzie

Jaki jest najłatwiejszy sposób na przechowywanie biżuterii? Jeśli z jakichś powodów nie chcesz kupować specjalnych gadżetów do przechowywania biżuterii, skorzystaj z woreczków lub pudełeczek, w których ją zakupiłaś lub otrzymałaś. To najlepsza metoda, która maksymalnie ogranicza kontakt biżuterii ze szkodliwymi dla niej warunkami. Woreczki, wykonane z bawełny, lnu lub organzy, a nawet woreczki strunowe, najlepiej umieścić jeszcze dodatkowo w pudełku, które przeznaczymy na biżuterię. Takie woreczki sprawdzą się doskonale także w podróży, jeśli nie zaopatrzysz się w specjalne etui.

Zapamiętaj przy okazji

Nie trzymaj biżuterii z drogocennych kruszców razem z biżuterią sztuczną!

Perły nie lubią plastiku. Dotyczy to także foliowych opakowań!

Nie przechowuj biżuterii w łazience, wilgoć jej nie służy!

Jeśli zdecydujesz się na eksponowanie biżuterii, pamiętaj o częstszym i odpowiednim czyszczeniu.

Biżuteria przykuwa uwagę, ale wymaga też uwagi w przechowywaniu.

 

Tekst: Izabela Sałamacha

0

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Koszyk

loader